Z naší školy a školky

31.05.2018 14:31

Z naší školy a školky

 

                Květen je u konce a začíná čas výletů, krásného počasí, příprav na prázdniny, ale i posledního dohánění dobrých známek. Děti by ještě neměly polevovat, naopak nyní mohou při závěrečných opakováních hodně získat. Z vlastní zkušenosti však vím, že krásné počasí a dlouhé dny učení příliš nesvědčí…

Již v dubnu probíhaly přijímací zkoušky na střední školy. Až v průběhu května jsme se pomalu dozvídali jejich výsledky. Zvláště nás potěšily výsledky tří žákyň páté třídy, které dělaly přijímačky na osmileté gymnázium do Plas a do Rakovníka. V obou případech byly úspěšné. Mezi cca 65 zájemci o studium se umístily všechny holky do dvanáctého místa. Svědčí to o výborné připravenosti žákyň, kterou zajistila naše škola. Osobně nejsem příznivcem toho, aby se dětem „krátilo dětství“ studiem už od šesté třídy.  Odchodem se oslabí zbytek třídy, kde se nebude o koho opřít, budou chybět tahouni. Přesto dívkám gratuluji ke krásnému výsledku a děkuji všem učitelkám, které se na jejich přípravě podílely.

Od 25. 5. platí nový zákon o ochraně osobních údajů. I proto jsem již v předešlém odstavci nezmiňoval konkrétní jména. Předpokládám, že by to nikomu nevadilo, naopak by rodiče byli na své děti pyšní, ale co kdyby…? Asi se toho do budoucna moc nezmění. Na našich stránkách přibyla jedna směrnice a odkaz na pověřence, který se bude ochranou dat a případnými stížnostmi zabývat.  

V průběhu května dál pokračuje kurz plavání pro třetí a čtvrtou třídu. Končit bude až poslední týden v červnu. Pak budou děti jistě své nové dovednosti potřebovat během prázdnin. Žáci pátého ročníku v březnu až květnu plnili různé úkoly a postoupili do krajského kola soutěže „Malý záchranář“. Krajské kolo se uskuteční 12. června. Snad se jim bude dařit stejně dobře. Tytéž žáky jste mohli vidět a hlavně slyšet 25. 5. při vystoupení na muzejní noci. Děkuji za skvělou reprezentaci školy.

                Na závěr bych se vrátil ještě k zápisům. Jak jsem již informoval, ve škole očekáváme 11 nových prvňáčků. Ve školce byl ukončen zápis s koncem května a budeme mít asi 13 nových dětí. Některé z nich nejsou zapsány poprvé, ale přestupují k nám z jiných mateřských škol. Počet dětí v MŠ nám umožní otevřít dvě třídy. V případě většího nárůstu počtu uvažujeme o otevření třetí třídy od začátku roku 2019. Počet dětí na ZŠ také pomalu klesá. V současné době navštěvuje školu 142 dětí. Předpokládaný počet po prázdninách bude cca 140. Z devíti cizinců, kteří navštěvovali školu od září, chodí už pouze jeden. Ostatní se vrátili domů nebo s rodiči jeli hledat lepší ubytování a práci.

                Na úplný závěr bych chtěl ještě všem znovu připomenout naše webové stránky - https://zsamskozlany.webnode.cz/. Najdete tam mnoho důležitých informací o naší činnosti, kontakty na vedoucí pracovníky a další odkazy a aktuality. Přeji všem klidný slunečný červen.

                 

               

                                                                                                                                             Mgr. Jaroslav Švarc        

Zpět