Z naší školy a školky

02.05.2019 14:42

Z naší školy a školky

 

                Březen je už za námi a brzy nás čekají sváteční velikonoční dny. Děti trochu „odfouknou“, ale potřebují se pořádně nadechnout před závěrem školního roku. To bych však předbíhal až moc.

                Od začátku března se potýkáme s neustálou absencí pedagogů. Některé kolegyně dokončují studium, jezdíme se školit, někoho skolily virózy, prostě stále suplujeme a už to začíná být na všech znát. Jen dětem to asi moc nevadí. Prostě od září i s ohledem na změny v rozvrhu nutně potřebujeme přijmout nového kolegu/gyni. Kdyby někdo z Vás, kdo čtete tyto řádky, znal nějakého šikovného učitele především tělocviku, pracovních činností, informatiky, nebo fyziky, určitě mu na mě předejte kontakt. Moc děkuji.

                V únoru se školní družina zapojila do projektu Asociace školních sportovních klubů České republiky, z.s. s názvem Sportuj ve škole. Smyslem projektu je přimět děti k pohybu i během volnějších činností po vyučování. Hodina pohybu navíc především míčových her se zatím setkala s velkým ohlasem.

14. března proběhlo ve škole velké skartační řízení nepotřebných dokumentů. Je potřeba říci, že se přeplněné regály skříní a skladů značně vyprázdnily.  Některé materiály byly staré i přes sto let.

Ve škole zůstanou pouze dokumenty s platnou skartační lhůtou, která je i 45 let, většinou však 5 – 10 let. Ostatní si přebraly pracovnice archivu v Plasích. I kroniky školy od roku 1911 a školky z padesátých let jsme dali k dispozici archivu pro digitalizaci. Bohužel díky zákonu o ochraně osobních údajů nebudu moci digitální podobu kronik umístit na stránky školy. Za mě je to velká škoda.

                V březnu jsme pořídili první interaktivní tabuli do mateřské školky. Doufám, že bude dobře sloužit a investice za 130 000,- se vyplatí.

                Žáci druhého stupně se v polovině měsíce zúčastnili vzdělávacího pořadu „N. Winton – Síla lidskosti“. Předpokládám, že i tento pořad se silným příběhem si budou děti dlouho pamatovat.

                Naši předškoláci v pondělí 25. března navštívili první třídu, aby viděli, co je ve škole čeká a jaké udělali malí školáčkové od září pokroky. 10. dubna chystáme zápis do první třídy a pevně věřím, že většina dětí z naší školky nastoupí právě k nám. Podle zpráv i z okolních školek čekáme, že bude asi 16 prvňáčků, což je podle mě pro práci ideální počet. Celkově bychom mohli na základní škole atakovat počet 150 žáků, a to je nejvíce za posledních 10 let. V roce 2011 jich bylo pouze 116. Zápis dětí do mateřské školy proběhne 14. května.

                Děkuji všem rodičům, kteří promluvili do duší a hlavně jídelníčků svých dětí. Děti opravdu jí o něco lépe. Nelze však aplikovat vše, co jsem od některých slyšel. Například jeden tatínek po zjištění, že jeho dcera odnesla zpět celé kuřecí stehno, je suše pronesl:“ …vrátit a zmlátit…“ Věřím, že doma by to neudělala.

V březnu se už několik let jezdí do Plzně na Úřad práce. Žáci osmého ročníku pod vedením výchovné poradkyně Evy Sixtové se tam zúčastňují programu nazvaného „Kariéra – kam po škole“. Někteří z nich mají už o své budoucnosti jasno, ty nerozhodnuté mohou takové programy nasměrovat. A když je nenasměrují, budou alespoň vědět, kde úřad v Plzni sídlí. Tentokrát se tento výlet za poznáním uskuteční druhého dubna.

A co nás ještě čeká v dubnu? Před velikonočními prázdninami měly proběhnout třídní schůzky. Protože jsme na tento den zajistili žákům výlet do automobilky v Mladé Boleslavi, budou třídní schůzky až po Velikonocích 24. dubna. Další den (25.5.) pro třeťáky a čtvrťáky začíná povinný kurz plavání. Tento kurz probíhá v rámci osnov a po dobu 10 týdnů nahrazuje tělesnou výchovu. Letos se mi opět podařilo sehnat dotaci z rozvojového programu na dopravu a děti tak budou doplácet už jen desítky korun. Pronájem bazénu a instruktory hradí škola.

Na závěr bych chtěl připomenout, že všechny důležité informace najdete na našich stránkách.    

               

                                                                                                                                             Mgr. Jaroslav Švarc        

Zpět